آرایشگران در فضای مجازی: ایسنتا، واتس اپ یا وب سایت برای آرایشگران

یکی از سوالات همیشگی آرایشگران در توسعه کسب و کار، رفتار در فضای مجازی است. در فضای مجازی گزینه های مختلفی برای استفاده وجود دارد. معروف ترین این پلتفرم ها اینستاگرام است. در کنار اینستاگرام بعضی از آرایشگاه های مطرح مانند آرایشگاه آس دارای وب سایت هم هستند. سوال بسیاری از افراد این است که اول سایت راه اندازی کنیم یا یک پیج اینستاگرام کافی است ؟

حضور آرایشگر در فضای مجازی

وقتی سالن آرایشگاهی خودتان را افتتاح میکنید یا یک میز در یک سالن آرایشگاهی اجاره میکنید، شما رسما به بازی کسب و کار وارد شده اید. از این به بعد باید خودتان و هنرهای خودتان را به مشتری بالقوه معرفی کنید. بدون شک فضای مجازی یکی از نقاطی است که یک آرایشگر حتما باید حضور داشته باشد. فضای مجازی دو کار مهم برای شما انجام خواهد داد:

1-ایجاد راه ارتباطی با مشتری قدیمی یا حضوری، 2- کسب مشتری و تبلیغات

ایجاد ارتباط با مشتری فعلی با فضای مجازی

مشتری حضوری شما که از خدمات شما راضی است همیشه به دنبال راه ارتباطی است تا بتواند از ساعات کاری شما، روزهای تعطیل کاری سالن، خدمات جدید شما و احتمالا خدمات رزرو نوبت شما استفاده کند.

برای یک آرایشگاه کوچک یا یک فرد با میز اجاره ای، داشتن یک راه ارتباطی مانند نرم افزار واتس اپ یا در قدیم تلگرام یا هر نرم افزار مشابهی که عمومیت داشته باشد یکی از نیازهای اصلی هر آرایشگر است. شما باید شماره واتس اپ خود را روی تابلو، شیشه یا کارت ویزیت به صورت مشخص نوشته باشید به نحوی که مشتری بفهمد که میتواند از این راه با شما ارتباط برقرار کند. هرچه ارتباط با شما ساده تر باشد، رابطه بهتری با مشتری خود ایجاد خواهید کرد.

اگر سیستم رزرو مستقل ندارید مشتری باید بتواند ساعت حضور خود را از طریق این پیام رسان به شما اطلاع داده و شما هم باید تا حد امکان در پیام رسان در دسترس باشید.

پلتفرم اینساگرام هم در این زمینه میتواند برای یک آرایشگر مفید باشد. بسیاری از مشتریان در اینستاگرام شما به صورت مستقیم به شما پیام داده و در مورد خدمات، قیمت خدمات و زمان حضور با شما صحبت خواهند کرد. اما در ادامه توضیح خواهیم داد که اینستا بیشتر جنبه معرفی شما را دارد و رابطه بیشتر با سایت یا پیام رسان اتفاق می افتد.

همیشه در دسترس مخاطب خود باشید.

اگر شما صاحب یک سالن بزرگ و یا یک آرایشگاه پر مخاطب هستید، بدون شک پیام رسان گزینه مناسبی برای رزرو نوبت یا هماهنگی حضور نیست. شما بسته به تعداد مشتریان خود بایستی یک وب سایت، یک سیستم ارتباط با مشتری و یا سیستم رزرو آنلاین داشته باشید. البته فراموش نکنید حتی مشتریان سالن های بزرگ آرایشگاهی هم از راه ارتباطی سریع استقبال میکنند.

علاوه بر این در سالن های بزرگتر و پیشرفته تر بایستی مسیرهایی هم برای دریافت بازخورد مشتریان داشته باشید. فضای مجازی یکی از بهترین مکان ها برای دریافت بازخورد و شکایات است. اگر مشتری بتواند گلایه خود را از یکی از پرسنل شما مستقیما به شما ارسال کند، از پراکنده کردن یا بازگو کردن این مطلب به دیگران اجتناب خواهد کرد.

جذب مخاطب جدید

دومین مزیت فضای مجازی معرفی شما به افراد و جذب مخاطب جدید است. برای این مورد اولین کاری که انجام آن برای شما ضروری است ثبت موقعیت آرایشگاه در نقشه های گوگل و نرم افزارهای مسیریابی مانند نشان، بلد و ویز است. انجام این کار، کار سختی نیست اما اگر این کار برای شما مشکل است میتوانید به تیم فضای مجازی آکادمی پیام داده تا شما را راهنمایی کنند.

دومین کاربرد فضای مجازی برای تبلیغات حضور در فضای اینستاگرام است. اینستاگرام یک فضای ساده، در دسترس، ارزان قیمت و زود بازده است. اگرچه شما در اینستا مخاطبان سراسر جهان را در جلوی خود دارید و ممکن است به سختی مخاطب محلی برای خودتان پیدا کنید اما بازهم اینستا اولین گزینه برای یک آرایشگر در بدو ورود به بازار است. استفاده از هشتگ های مناسب مخاطب صحیح به سمت شما خواهد آورد. حتما در پست های خودتان لوکیشن خودتان را ثبت کنید تا کاربران محلی ساده تر شما را پیدا کنند.

در فضای اینستاگرام بایستی حضوری قوی و درست داشته باشید. بایستی محتواسازی به درستی انجام شده و خدمات و توانمندی خودتان را به صورت کامل و درستی و تا حدودی اغراق شده به مخاطب معرفی کنید. در تصویربرداری ها دقت کنید که هر اشتباه کوچکی از شما کاملا به چشم مخاطب خواهد آمد. در زمان تصویربرداری میز مرتبی داشته باشید و تمامی قواعد آرایشگری را به درستی اعمال کنید. بهترین کارهای خود را در اینستای خود معرفی کنید و با ارائه مدل های جدید مخاطب خود را برای انتخاب مدل مو راهنمایی کنید.

دایرکت و کامنت ها را چک کرده، به سرعت و به درستی جواب دهید و با مخاطب خود حتی اگر مشتری شما نباشد تعامل خوبی برقرار کنید.

در مقالات بعدی در مورد محتواسازی صحبت بیشتری خواهیم کرد.

داشتن سایت برای آرایشگران

اینستاگرام مثل یک مغازه اجاره ای است اما وب سایت مثل یک ملک شخصی. اما سایت پر هزینه بوده و بازده آن طولانی مدت است. اگر میخواهید صرفا یک وب سایت راه اندازی کنید و آن را کنار بگذارید اصلا به موضوع سایت ورود نکنید. اگر بخواهید سایتی در حد سایت های آرایشگاه های بزرگ داشته باشید، این سایت به اندازه یک نیروی تمام وقت کار لازم دارد تا بتواند به وب سایت خوبی تبدیل شود.

مخاطب گرفتن از وب سایت بسیار دشوار است اما وقتی وب سایت به مرحله رشد یافتگی رسید، میتواند تنها منبع جذب مخاطب شما باشد.

وب سایت امکاناتی نظیر سیستم ارتباط با مشتریان، سیستم رزرو آنلاین و لینک به شبکه های مجازی را برای شما ایجاد خواهد کرد و یک پرزنت تمام عیار از خدمات شما به مشتری ارائه میدهد به همین دلیل وب سایت برای سالن آرایشگاهی بزرگ یک نیاز اصلی و اساسی است.

داشتن یک سایت برای یک آرایشگر تازه کار یا یک سالن آرایشگاهای کوچک محلی چندان توصیه نمیشود چون چنین افرادی توانایی تحمل بار مالی سایت را ندارند و عموما هزینه طراحی سایت را پرداخت کرده و سایت را بدون توسعه و پیشرفت رها میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر